.

   Od 24 lutego 2022 roku zmieniła się nasza rzeczywistość. Chyba wszyscy żyli dotąd nadzieją, a niektórzy nawet pewnością, że wojna w Europie już się nigdy nie zdarzy. Niestety rzeczywistość potrafi zaskakiwać.

 

   Wojna, nawet jeśli nam dotąd nie znana, bo trudno naprawdę poznać wojnę tylko z podręczników, niesie ze sobą przede wszystkim ludzką tragedię i lęk. Osoby, które bezpośrednio doświadczają wojny, cierpią najbardziej. To oczywiste. Natomiast dla pozostałych wyzwaniem staje się już sam temat wojny. Szczególnie, gdy straszne wydarzenia dzieją się tuż za granicą naszego państwa. Nasz lęk narasta. Boimy się nieznanej, trudnej do przewidzenia przyszłości.

 

   Tak jak nie radzi sobie z tą sytuacją wielu dorosłych, tak samo będzie to dotyczyło dzieci i młodzież. Nie tylko te, które ze swoimi rodzicami uciekają z Ukrainy, ale również dzieci polskie, które codziennie zderzają się z informacjami o wojnie, a także coraz częściej osobiście mają okazję spotkać i poznać dzieci uchodźców.

 

   Choć różnych problemów w polskiej szkole nie brakowało, teraz, w związku z wojną, dojdą nowe wyzwania. Dlatego należy wyposażyć nauczycieli w wiele nowych, dodatkowych kompetencji. Szczególnie tych, które będą wspierać ich dobrostan psychiczny, ale też będą pomagać im budować taki dobrostan u swoich uczniów.

 

   Szkolenie „Jak rozmawiać z dzieckiem o wojnie?” przygotowaliśmy specjalnie pod obecną sytuację. Jest adresowane do nauczycieli zarówno klas młodszych, jak i starszych, a także nauczycieli uczniów szkół średnich. Uczestnicy szkolenia nie tylko uzyskają odpowiedź na tytułowe pytanie, ale także dowiedzą się również, jakie treści dotyczące wojny na Ukrainie można, a nawet należy poruszać w rozmowach z podopiecznymi.

 

   Przygotowaliśmy też kilka instrukcji dotyczących budowania relacji z dziećmi z Ukrainy, których w ostatnich tygodniach z dnia na dzień przybywa w polskich szkołach. A także odpowiadamy na pytania dotyczące zalecanych wzorców kształtowania relacji między uczniami, w sytuacjach, gdy w tej samej szkole lub klasie uczą się wspólnie dzieci z Ukrainy, Białorusi czy Rosji.